Manşet

GÜNDEM MUSTAFA BALBAY

GÜNDEM MUSTAFA BALBAY
TARİH:16 Eylül 2016 Yorumlar (1)
GÜNDEM
MUSTAFA BALBAY 
 
TARIK AKAN'IMIZ VAR TARIK AKAN'IMIZ...
 
 
Türkiye'de her kuşaktan her kentten insanın hayatında yeri vardır Tarık Akan'ın. Kim onunla karşılaşsa arasında özel bir dostluk, kopmaz bir bağ varmış gibi yaklaşır. Zaten Tarık Akan da herkese öyle yaklaşırdı.

Ölüm her yaşta erkendir ama 66 yaş çok erken...

Her yıl birikimini, mücadelesini, yaptıklarını katlayan bir kişi için o kadar erken ki... Neylersin, ölüm herkesi eşitleyen kaçınılmaz gerçek. Ama son değil. Ardında eserler bırakan insanlar ölümden sonra da yaşamaya devam eder.

Tarık Akan, her şey bir yana arkasında çok büyük bir mücadele mirası bıraktı. 

O, kaybedeceği hiçbir şey kalmadığı bir zamanda hak, hukuk, insanlık mücadelesine girmedi. Tam tersine başka insanların değerleriyle kazanabileceği çok şey varken onları tepip Türkiye'nin karanlıktan çıkması için kolları sıvadı.

 
***
 
Başta vurguladığımız gibi Türkiye'de her kuşağın yaşamında Tarık Akan'ın yeri vardır. Benim ilk tanışmam, daha televizyonlar yaşamımıza yerleşmeden önce Yol ve Sürü filmi ileydi. Daha sonra Maden...Sonraki yıllarda zaman zaman karşılaştık. Seyrek Ankara gelişlerinde uğradığı olurdu.

Ama yaşamım boyunca hiç unutmayacağım tanışmam ise Silivri günlerinde oldu.

Zamanla gerçeklerin ortaya çıkmaya başladığı sırada değil, daha ilk günlerde tavrını koydu. Dedi ki:

"Bu tutuklamaları kabul etmiyorum. Bu hukuksuzluktur. Yargının siyasallaşmasıdır. Atatürkçüleri, yurtseverleri zindana atıp çürütmek istiyorsunuz. Buna hayır diyoruz..."

Tarık bunu tek başına söylemekle yetinmedi sanatçı dostlarıyla ortak bir mücadeleye girişti. Ataol Behramoğlu, Rutkay Aziz, Arif Keskiner, Orhan Aydın çelik bir çekirdek oluştururlar. Levent Kırca, Müjdat Gezen de aynı kararlılıkla hukuksuzluğun karşısında durdu.

Yıldız Kenter, Ferhan Şensoy, Genco Erkal, Fazıl Say, Gülriz Sururi, Macide Tanır, Haldun Dormen, Gülsen Tuncer, Orhan Kurtuldu, Bedri Baykam, Selçuk Yöntem, Levent Üzümcü, Melike Demirağ, Güvenç Dağüstün o günlerde bize demir parmaklıkların ardında özgürlüğü, yaşam sevincini tattıran sanatçılardandı... Bir de Prof. Server Tanilli... Işıklar içinde yatsın, mahkeme salonunda elimizi tutmak için adeta tekerlekli sandalyeden fırlayacaktı...

Tarık Akan sadece söylemle değil Silivri duruşmalarına gelerek, duruşma salonuna almıyorlarsa barikatların karşısına geçerek tavrını koydu. Kimi gelişlerinde bize kitaplar getirirdi.

Hapishanede ayrıca görüşme izni almak için savcılığa başvurduğu bir gün görüşmenin kapalı olacağını anlayınca yönetimle tartıştığını duyduk.

Kapalı görüş, cam bölmenin ardından, dokunmaksızın, ahize ile konuşmak demek...

 
***
 
Anılar bitmez...

Sevgili Tarık Akan'ı daha fazla kızdırmayalım!
Şöyle düşünüyordur:

"Arkadaşlar benim 66 yıllık ömrüme sıkıştırdıklarıma verdiğiniz değer için teşekkür ederim. Ben olağanüstü bir şey yapmadım. Yapmam gerekeni yaptım. Mademki bunları çok değerli buluyorsunuz; haydi devamını siz getirin. Yapacak çok iş var. Hukuksuzlukla cehaletle mücadele etmemiz lazım..."

Bir söz vardır; sıradan insanlar insanlarla, kalburüstü insanlar olaylarla, büyük insanlar liderler davalarla ilgilenir.

Tarık Akan'ın davası vardı.

Türkiye'nin 21. yüzyıla Atatürk'e yakışır bir uygarlık çizgisinde girmesini istiyordu.
Onun bu davası, artık onu seven herkesindir.

Çok sevdiği Nazım Hikmet'in dediği gibi; vaktimiz yok yas tutmaya...
Daha güzel bir Türkiye mücadelesinde Tarık Akan'ımız var Tarık Akan'ımız...

Onun bedenini toprağa veriyoruz, ruhu canımız...
Ne mutlu Tarık Akan'ı yetiştiren Türkiye'ye.
 

YORUM YAZ

YORUMLAR ( 1 )

  • 17-09-2016, 00:24:12Haydar Korkmaz

    BİR DOST DAHA KAYBETTİK Gençliğimizin jönü İhtiyarlamayan yüreği. Uzun ömürler versin güdük Necmiyi. Kalbimizde Taht kurmuş Sakar Şabanı. Hababam sınıfının uslanmaz Feridini Kaybettik... Mübar Terziyan babayı,Ali Şeni.Adile Ablayı. Filmlerine İpnotizma Olduğumuz Kemal Sunalı. Hem güldüren,hem düşündüren Zeki Alasyayı. Duayenemizin dostlarından birini daha kaybettik... Korkusuz kalbi çelik gibi sert yüreği. Levent Kırca ile çirkin kıral Yılamaz Güneyi. Unutulmazlardan kıvırcık Aliyi Ozan Mahsuniyi. Yobazlara meydan okuyan dostları Kaybettik... Korkmayan Tuncer Kürdizi,Bozkırın sesi Neşedi. Gönüllerde silinmeyen Aşık Akarsu ile Daimiyi. Rahmetle andığımız İsmail Cem ile Bülent Eceviti. Haydarım çok arıyacağımız dostları kaybettik...