Manşet

GÜNDEM MUSTAFA BALBAY

GÜNDEM MUSTAFA BALBAY
TARİH:23 TEMMUZ 2016 Yorumlar (1)
GÜNDEM
MUSTAFA BALBAY 
 
FETÖ'KULLİ...
 
 
Başlık Ergenekon, Balyoz davalarının ilk aylarında sık kullanılan bir benzetmenin bugüne yansıması...
O davaların asker kökenli tutuklu sanıkları sağlık sorunlarını çözmek için Gülhane Askeri Tıp Akademisi'ne, kısaltılmışı ile GATA'ya
gidiyordu.

GATA da yaş ortalaması 50 olan sanıklardan bazıları için "yataklı tedavi gerekir" kararı veriyordu. GATA'nın tutuklu askerler bölümünün doğal olarak Silivri'den biraz daha iyi koşullara sahip olduğu söyleniyordu.

Mesleğinden koparılmış, ailelerinden koparılmış, özgürlüğü elinden alınmış kişilerin GATA koşullarında tutulması Fethullahçı yayın organları için kabul edilemez bulunmuştu.

Kıyameti kopardılar.

Nasıl olur da tutuklulukları orada geçerdi.
Hücrede acı çekmedikten sonra tutukluluğun ne anlamı olabilirdi ki!

GATA yönetiminin çok basit rahatsızlıklarda bile yatarak tedavi kararı verdiği Fethullahçı kesimde hakim görüştü. 
O günlerde Amerika'ya yapılan düzenli seferlere katılanlar 

Gülen'in bu duruma "katakulli" sözcüğünden hareketle GATA’külli dediği manşet olmuştu.
 
***
 
15 Temmuz süreci sonrasında yaşanan tutuklama ve gözaltıların hukuk zeminimden kaymadan yapılması gerektiği sağduyu sahibi herkesin evet demesi gereken olağan bir durum.

19 Temmuz salı akşamı Habertürk’teki tartışma programında bu evrensel gerçeğin altını çizince AKP sözcüleri koro halinde üzerime geldi.

5 yıl haksız yere hapis yatan ben...
Düzmece delillerle suçlanan ben...
FETÖ'den en çok çekenlerin arasında olan ben...

Nasıl olur da FETÖ'cülere adil davranmalı derim...
İşte bütün anlatmak istediğimiz de bu.

Türkiye tarihinin en önemli dönemeçlerinden birini geçiyor. Eğer bu süreç demokrasi ve hukuk zemininde aşılırsa daha iyi bir gelecek için daha umutlu olabiliriz.

 
***

Işıklar içinde yatsın, Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının avukatlarından Halit Çelenk'in sık kullandığı sözlerden biri şuydu:
"Olağanüstü dönemlerin başlıca karakteri hukuksuzluktur."                                                                                                               

OHAL kararı Meclis'e gelince ilk anımsadığımız sözlerden biri bu oldu.
AKP hükümeti bu yöndeki uyarılarımızı dinlese de dinlemese de biz hak, hukuk, demokrasi demeye devam edeceğiz.

Devletin tüm kurumlarına yıllar içinde sızıp yerleşmiş, bunu belli bir aşamadan sonra gizlememiş bir yapının 15 Temmuz'da başka bir silahlı ve korkunç yanı ortaya çıktı. Böyle bir örgütün devlet kurumlarından temizlenmesi hiç de kolay olmayacak.

16 Temmuz'dan beri dikkatle aradığım bir haber var; geçmişte her cümleye "Hocaefendi" diye başlayan örgütlerin hiçbirinden tık yok. Bu iki şeye yorulabilir; ya tamamen sinip yeni bir anlayışa yöneldiler ya da pişman olup her şeyi bıraktılar.
Birinci şıkkın geçerli olma olasılığı yüksek.

Demokrasi içinde kalırsak onlar da zamanla açığa çıkacak, eritilecektir. Aksi durum provokasyon ortamını da diri tutacaktır.

Bu kesimler FETÖ'kulli diye özetleyebileceğimiz hazırlıklara girişmiştir bile.

Neler olabileceğini yazmayalım, ama bu olasılığı dikkatte tutalım.

YORUM YAZ

YORUMLAR ( 1 )

  • 23-07-2016, 13:35:23Tarık Gör

    Bir AKPli olarak Haber Türkte yaptığınız hukuk ile ilgili yorumlara katılıyorum süreç hukuk içerisinde yürütülmeli. İçinde bulunduğumuz OHAL sürecinin cadı avından daha çok zaten isimleri belli olan fetö culeri hızla tasfiye etmek için olduğunu düşünüyorum. On binlerce kişinin bir anda görevden alınması listelerin hazır olduğunun bir nevi kanıtı. Haksız gözaltılar olacaktır ama inşAllah bunlar tutuklamaya dönüşmeden serbest bırakılacaktır. Balyoz gibi kurmaca bir süreçte vatanının bütünlüğünü düşünen sizin gibi insanların arkasında durmadık. Sizden bir ricam var hakkınızı helal edin.